Web Сайтове, Проекти

Градска библиотека „Пеньо Пенев“

Сподели с приятели

Още един успешен проект!

Проектът имаше за цел да трансформира предходния сайт на градската библиотека в модерен такъв, който да съдържа и система за управление на съдържанието. Естествено, както бихте се досетили, реших да го направя на WordPress. Така се спести доста време за създаване на сайта, добави се система за управление на съдържанието и придоби висока сигурност. Сайтът бе изграден за 3 дни (с предварителния тест), като през цялото време имах подкрепата от екипа на библиотеката. Ето и крайния резултат – ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА „ПЕНЬО ПЕНЕВ“.

Какъв беше проблемът?

Предишният сайт на библиотеката беше стар като дизайн и статичен като съдържание. Това водеше до голям брой проблеми. Основният проблем бе начинът, по който се обновява информацията в сайта. За да можеше да бъде променено съдържанието, се налагаше всеки път някой с технологични познания да отваря HTML-а на сайта и да го редактира от там. Това естествено водеше до редица други проблеми, които дори няма да споменавам. Следващият проблем беше самият дизайн на сайта. Тъй като се използваше стара технология, не се променяше изгледа при използване на мобилно устройство.

Как екипът на Градската библиотека „Пеньо Пенев“ избра мен?

Докато водех курс на тема „Основи на програмирането“ в библиотеката, се заговорихме за това, как съм стигнал до програмирането и какво съм правил през годините. По време на разговора стигнахме до момента, в който за пръв път съм се докоснал до програмирането. Стана на въпрос за първия сайт, който някога съм правил. Въпросният сайт също беше базиран на WordPress и си го хоствах сам от вкъщи. Оказа се, че към тогавашния момент сайта на библиотеката е бил изграден само на HTML и CSS. Искаха да им направя част от страниците динамични, по-точно частта с новините. Естествено това нямаше да е трудно, но им предложих да използваме готова и изпитана система. Така бе по-лесно да се справим с проблемите при работа със системата и да разполагаме с богата поддръжка. С течението на разговора изяснихме, че сме избрали именно WordPress за изработката на сайта.

Как протече изграждането на сайта?

Отделиха ми един от наличните в залата компютри, за да го ползвам по време на разработката. Вдигнах уеб сървър, който да е близък по конфигурация на текущия им сървър, на който стоеше базата на библиотеката. След това инсталирах празен WordPress и започнахме да обмисляме визията и съдържанието на сайта. Това естествено отне известно време. След като направихме сайта, го прехвърлих на сървъра им. След отстраняване на няколко проблема, тръгна и заработи. След около седмица (може би и повече) се случи кошмарна ситуация. Сървъра беше поразен от Ransomware. Наложи се целият сайт, както и базата на библиотеката да бъдат изградени отново. Изграждането на ново ми отне един ден от нулата до краен проект.

Крайният резултат.

Получи се добър сайт, удобен за четене и лесен за внасяне на нова информация. Оказа се, че WordPress е много добър в интеграцията със социални медии. От екипа на библиотеката бяха изключително доволни и ми написаха препоръка.


Сподели с приятели